Հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում տեղի ունեցավ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի (ԵՏԲԽ) նիստը: Գագաթաժողովին մասնակցեցին Մաքսային միության (ՄՄ) և Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության Միասնական տնտեսական տարածքի (ՄՏՏ) անդամ պետությունների առաջնորդները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահները: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ) ներկայացնում էր ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն:
Հիմնական արդյունքներից մեկը Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միությանն (ԵՏՄ) անդամակցելու մասին համաձայնագրի ստորագրումն էր:
Գագաթաժողովի մասնակիցները քննարկեցին ֆինանսակազմակերպչական և տեխնիկական արդիական հարցեր` կապված 2015 թ. հունվարի 1-ից ԵՏՄ գործունեության մեկնարկի հետ:
Հաստատվեց Եվրասիական տնտեսական միության դատարանի ընդհանուր անձնակազմի թվաքանակը և կառուցվածքը, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական միության դատարանի քարտուղարության թափուր աշխատատեղերի համար թեկնածուների ընտրության կարգը:
Ընդունվեց նաև Եվրասիական տնտեսական միության սիմվոլիկայի մշակման մասին Դրույթը` հաստատելով միության խորհրդանշանը և դրոշը:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի` 2014 թ. հոկտեմբերի 10-ի նիստում ստորագրված փաստաթղթերը`
Պայմանագիր.
1. Հայաստանի Հանրապետության` Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցելու մասին պայմանագիր
Հայտարարություն.
Որոշում.
1. Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության Միասնական տնտեսական տարածքին Ղրղզստանի Հանրապետության անդամակցության գործողությունների ծրագրի («ճանապարհային քարտեզի») հաստատման մասին` նկատի ունենալով Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորումը:
2. Եվրասիական տնտեսական միության սիմվոլիկայի Դրույթի հաստատման մասին:
3. 2013 թ-ին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության մասին:
4. Եվրասիական տնտեսական միության բյուջեի դրույթների մասին:
7. Եվրասիական տնտեսական միության դատարանի անձնակազմի ընդհանուր թվաքանակի և կառուցվածքի հաստատման մասին:
11. Եվրասիական տնտեսական միության դատարան դիմելիս տնտեսվարող սուբյեկտներին վճարված գումարի չափի, արժույթի, ընդունման կարգի, դատական տուրքերի օգտագործման և վերադարձի մասին:
12. Մաքսային միության մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների մաքսային արժեքի մասին 2008 թ. հունվարի 25-ին ընդունված համաձայնագրում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ արձանագրության ուժի մեջ մտնելու մասին:
13. Զգայուն ապրանքների Ցանկում փոփոխություններ մտցնելու մասին, որոնց ներմուծման մաքսային փոխարժեքների փոփոխման վերաբերյալ որոշումն ընդունվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի կողմից:
14. Մաքսային միության և Միասնական տնտեսական տարածքի անդամ պետությունների տարածքներում թեթև արդյունաբերության առանձին ապրանքատեսակների պիտակավորման համակարգի մշակման մասին:
Հանձնարարություն.
1. Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հանձնարարությունը` Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի կառավարությունների հետ համատեղ պատրաստել առաջարկություններ Եվրասիական տնտեսական միության և նրա հիմնական առևտրական գործընկերների միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման մոտեցումների մասին:

October 10, Supreme Eurasian Economic Council (SEEC) held its session in Minsk. The Summit was attended by the leaders of the Member-States of the Customs Union (CU) and Single Economic Space (SES) the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan and the Russian Federation, as well as by the Presidents of the Republic of Armenia and the Kyrgyz Republic. The Eurasian Economic Commission (EEC) was represented by the EEC Board Chairman Viktor Khristenko.
Signing of the Treaty on Armenia's accession to the EEU was one of the main outcomes of the Summit.
The Summit participants discussed financial, organizational and technical aspects related to the beginning of the Eurasian Economic Union's (EEU) operation as of January 1, 2015.
The general staff size and structure of the Eurasian Economic Union Court was approved, as well as the procedure for selection of candidates for offices in the Secretariat of the Eurasian Economic Union Court.
Moreover, a Statute on the Symbols of the Eurasian Economic Union was passed that approves the Union's emblem and flag.
The documents signed at the session of the Supreme Eurasian Economic Council on October 10, 2014
Treaty:
Statements:
1. Statement on Implementation of Intrastate Procedures Necessary for the Treaty on the Eurasian Economic Union dated May 29, 2014, to Become Effective
2. Statement of the plan of activities ('roadmap') for the accession of the Kyrgyz Republic to the Single Economic Space of the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan and the Russian Federation, in view of the formation of the Eurasian Economic Union and the intention of the Kyrgyz Republic to become a full Member-State of the Eurasian Economic Union.
Decisions:
1. On approval of the plan of activities ('roadmap') for the accession of the Kyrgyz Republic to the Single Economic Space of the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan and the Russian Federation, in view of establishment of the Eurasian Economic Union
2. On approval of the Statute on the Symbols of the Eurasian Economic Union
3. On the annual report on the implementation of 2013 Eurasian Economic Commission budget
4. On Statute for the Eurasian Economic Union Budget
5. On the amount (scale) of the contributions of the EEU Member-States to the Eurasian Economic Union budget
6. On approval of the parameters of the EEU Member-States officials representation in the Eurasian Economic Commission Departments
7. On approval of the general staff size and structure of the Eurasian Economic Union Court
8. On the remunerations for judges, officials and employees of the Eurasian Economic Union Court
9. On selection of candidates for vacant positions in the Secretariat of the Eurasian Economic Union Court
10. On the Procedure for verifying authenticity and fullness of the information regarding income, property and property-related liabilities of the judges, officials and employees of the Eurasian Economic Union Court, as well as the members of their families
11. On determining the amount, currency, procedure for entering into an account, use and repayment of the duty paid by economic operators for applying to the Eurasian Economic Union Court
12. On entry into force of the Protocol on Amendments to the Agreement on Determining the Customs Value of the Goods Carried across the Customs Border of the Customs Union, dated January 25, 2008
13. On amendments to the List of Sensitive Goods, for which the Decision on Changing the Import Duty Rate is Made by the EEC Council
14. On development of a system fol labeling of certain types of light industry products in the territories of the Member-States of the Customs Union and Single Economic Space
Instructions:
1. Instruct the Eurasian Economic Commission to prepare, jointly with the governments of Russia, Belarus and Kazakhstan, proposals for approaches to develop economic cooperation with key trade partners of the Eurasian Economic Union