2015 թվականի մարտի 10-ին Վաշինգտոնի «Եվրոպական ինստիտուտ» հաստատության կողմից «Կոսմոս» ակումբում անցկացվեց «Եվրասիական տնտեսական միություն. Հայաստանի անդամակցությունը և հետագա քայլերը» խորագրով քննարկում, որի հիմնական բանախոսն էր ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սարգսյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Վարդան Արամյանը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հիմնական ուղղությունների նախարար Տատյանա Վալովայան, ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի և Ղրղզստանի դեսպանները, պաշտոնյաներ ԱՄՆ պետքարտուղարությունից և առևտրի դեպարտամենտից, դիվանագետներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, լրագրողներ: Քննարկման առաջին կեսում ելույթներով հանդես եկան և ներկաների հարցերին պատասխանեցին Վարդան Արամյանը, Տատյանա Վալովայան, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում ԵՄ պատվիրակության քաղաքականության, զարգացման և անվտանգության բաժնի ղեկավար Կլաուս Բոցետը

On March 10, 2015 the European Institute organized a special roundtable-discussion entitled “Eurasian Economic Union: Armenia’s accession and beyond” at the Cosmos Club in Washington D.C. H.E. Tigran Sargsyan, Ambassador of Armenia delivered keynote remarks.
The event was attended by Vardan Aramyan, First Deputy Chief of Staff to the President of Armenia, Tatiana Valovaya, Minister for Integration Development & Macroeconomics, Eurasian Economic Commission, Ambassadors of Russia and Kyrgyzstan to the United States, US State Department and Trade Representative’s Office officials, diplomats, representatives of social and political sector, journalists.